Početna strana > Hronika > Predstoji borba za glasove u generalnoj skupštini i oko formulacije rezolucije
Hronika

Predstoji borba za glasove u generalnoj skupštini i oko formulacije rezolucije

PDF Štampa El. pošta
subota, 20. septembar 2008.
BON, 19. septembar (Tanjug) - Nemački profesor međunarodnog prava Kristijan Tomušat ocenio je da, posle stavljanja srpskog zahteva na dnevni red Generalne skupštine UN, predstoji "uzbudljiva borba" za glasove u Skupštini, ali i oko toga kako će biti formulisana rezolucija kojom bi se tražilo misljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti nezavisnosti Kosova.

"Tu na scenu stupa diplomatija. Ako većina u Generalnoj skupštini odluči da predmet dođe do suda, oko same formulacije pitanja vodiće se najveća bitka", rekao je Tomušat , u izjavi radiju Dojče vele. 

Ako recimo najkritičniji elementi budu izostavljeni, onda, kako je ukazao sud neće ni imati priliku da se izjasni. 

"Tu će morati da se primeni diplomatska veština da bi se pitanje formulisalo u određenom pravcu", dodao je profesor Univerziteta Humbolt u Berlinu,

On je objasnio da će konačnu verziju pitanja Međunarodnom sudu pravde formulisati Generalna skupština UN, budući da samo ona može da traži mišljenje suda.

"To će pripremiti pravni odbor UN koji će formirati Generalna skupština, uz pomoć Generalnog sekretarijata i uz pomoć pravnih stručnjaka". 

Komentarišući izjavi britanskog ambasadora u UN da je ova inicijativa loša za evropske integracije Srbije on je rekao da kao stručnjak za međunarodno pravo ne može da bude protiv toga da se neko pitanje stavi pred Međunarodni sud pravde.

"To predstavlja pravno rešenje sukoba. To predviđaju i Ujedinjene nacije u čijem statutu stoji da, kada postoji spor između država, onda to treba da bude rešeno pred Međunarodnim sudom", rekao je profesor.

Na pitanje da li Međunarodni sud može da odbije taj predmet, on je rekao da "načelno može" ali da se to dosada nikada nije desilo. 

Nekoliko puta je bilo pritisaka da se neki predmet odbije, na primer prilikom odluke Izraela da napravi zid prema Palestini. 
"Mnoge države tada su insistirale da Sud odbije da o tome raspravlja, ali on to nije učinio", podsetio je Tomušat.

On smatra da je ovo ujedno i veliki test da li Evropska unija može da postigne zajednički stav. 

"Postoje zemlje u EU koje se ne slažu sa recimo Nemačkom ili Francuskom i koje smatraju da slučaj Kosova predstavlja presedan".

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner